سبد خرید
۰ تومان
تاثیر خرابی باطری بر خودرو

۱۰ تاثیر خرابی باطری بر خودرو را بدانید

آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که خرابی باتری ماشین چه تاثیری بر خودروی شما خواهد گذاشت؟ برای اطلاع از ۱۰ تاثیر خرابی باطری خودرو حتما این مطلب را بخوانید.

تاثیر خرابی باطری خودرو روی اجزای داخلی ماشین

همانطور که می دانید باتری قلب خودرو است و هر گونه خرابی آن می تواند شما را به دردسر بیاندازد. در واقع یک باتری ضعیف یا خراب بر همه ی قطعات خودرو تاثیر گذاشته و گاهی مقدمات خرابی آن ها را نیز فراهم می کند. در زیر چند نمونه از تاثیر خرابی باطری خودرو را بخوانید:

تاثیر خرابی باطری بر سیستم روشنایی خودرو

وقتی باتری ماشین خراب شود، اجزای سیستم روشنایی آن از جمله چراغ سقفی، چراغ پشت فرمان، چراغ های جلو و چراغ های عقب و سایر اجزای روشنایی یا نیم سوز شده یا از کار می افتند. دلیل آن هم این است که باتری در این حالت دیگر قادر نیست که به طور عادی به سیستم روشنایی ماشین برق تزریق کند.

تاثیر خرابی باطری بر سیستم روشنایی خودرو
چراغ جلو یکی از اجزای روشنایی خودرو

اثر خرابی باتری ماشین روی مکانیزم استارت

زمانی که باتری ماشین خراب شود، سیستم استارت خودرو از کار می افتد. در حقیقت برق مصرفی برای استارت زدن ماشین از باطری تامین می شود. پس طبیعتا خرابی باطری خودرو به منزله ی از دست رفتن قابلیت استارت می باشد.

اثر خرابی باطری ماشین روی استارت
سیستم استارت ماشین

اثر خرابی باتری ماشین روی صدای کاپوت

وقتی باطری خودرو خراب یا ضعیف شده باشد، از داخل کاپوت صداهای عجیبی به گوش می رسد. ممکن است این صداها از خود باتری تولید شده باشد و یا اجزای دیگر با نرسیدن برق به آنها به صدا افتاده باشند.

خرابی کولر ناشی از تاثیر خرابی باطری خودرو

وقتی باطری ماشین خراب شود، در عملکرد کولر ماشین نیز نقص رخ می دهد.

این اتفاق به این دلیل می افتد که خراب بودن باتری فشار زیادی به دینام تحمیل کرده و موجب می شود که دینام نتواند به خوبی برق کولر را تامین کند. در نتیجه کولر به درستی عمل نخواهد کرد.

 

تاثیر خرابی باتری ماشین بر سیستم دزدگیر

قطع شدن سیستم دزدگیر ماشین نیز نمونه ای دیگر از تاثیر خرابی باطری خودرو به شمار می رود. در واقع زمانی که باتری ماشین خراب می شود، سیستم دزدگیر بدون هیچ گونه عکس العملی از کار می افتد. از کار افتادن این سیستم هم به شدت خطرناک بوده و باعث از دست رفتن امنیت خودرو می گردد.

پس سعی کنید در صورت خرابی باتری هر چه زودتر آن را تعویض کرده تا خودروی شما مورد سرقت قرار نگیرد.

تاثیر خرابی باطری بر سیستم دزدگیر ماشین
سیستم دزدگیر ماشین

چند نکته در مورد نحوه نگهداری صحیح از باتری ماشین

برای اینکه از خرابی باطری خودروخود جلوگیری کنید لازم است چند نکته را رعایت نمایید:

 • عدم استفاده بیش از حد از برق خودرو
 • خاموش کردن چراغ های جلو ی خودرو بعد از ترک ماشین و پارک کردن آن
 • خاموش کردن چراغ داخل اتاق خودرو در حالت پارک
 • سرویس کردن باتری هر چند وقت یک بار
 • عدم خاموش و روشن کردن خودرو بارها و به صورت متوالی

در زیر هر یک از موارد بالا را خدمت شما توضیح داده ایم.

عدم استفاده بیش از حد از برق خودرو

اگر از برق خودرو بیش از حد کار بکشید، باتری شما حتما خراب خواهد شد. برای مثال باتری خودروی شما ۵۵ آمپر است و شما آمده اید یک سیستم صوتی قوی که نیاز به آمپر بالایی دارد روی ماشین نصب کرده اید.

این سیستم صوتی در کنار دیگر اجزای برقی ماشین نیروی اکلتریکی بیشتری را از باتری درخواست می کند.در چنین زمانی باطری نمی تواند این میزان زیاد نیروی درخواستی را هندل کند.

بنابراین به راحتی و به سرعت خراب می شود. پس سعی کنید هنگام نصب سیستم های برقی جدید روی خودرو حتما یک باتری با آمپر مناسب نیز برای آن در نظر بگیرید.

خاموش کردن چراغ های جلو ی خودرو بعد از ترک ماشین و پارک کردن آن

در ادامه مبحث تاثیر خرابی باطری خودرو باید گفت هنگامی که می خواهید ماشین را در پارکینگ پارک کرده و به منزل بروید، لازم است که حتما قبل از ترک کردن ماشین چراغ های جلوی ماشین را خاموش کنید.

به این علت که دینام در زمان خاموش بودن خودرو کار نمی کند و نمی تواند برق مورد نیاز باتری را تامین نماید.در نتیجه اگر چراغ های جلو را خاموش نکرده باشید، تمام برق باتری در مدت زمانی که خودرو پارک است از دست رفته و باطری خالی می شود.

با خالی شدن باتری خواهید دید که هنگام روشن کردن ماشین، خودرو استات نمی خورد. در این حالت به اصطلاح می گویند باتری خوابیده است.

خاموش کردن چراغ داخل اتاق خودرو در حالت پارک

چراغ سقفی داخل اتاق خودرو هم مانند چراغ های جلوی ماشین عمل می کند. اگر ماشین خاموش را به مدت چند ساعت با چراغ سقفی روشن ترک کنید، حتما پس از برگشت و روشن کردن ماشین خواهید دید که ماشین به سختی استارت می خورد.

زیرا تمام برق باتری برای چراغ سقفی مصرف شده و باتری تخلیه گردیده است.

چراق داخل اتاق خودرو
چراغ سقفی خودرو

سرویس کردن باتری هر چند وقت یک بار

نیاز هست که برای پیشگیری از خرابی باطری خودرو باتری خودرو را هر از گاهی پیش مکانیک برد و از سلامت آن مطمئن شد. مکانیک می تواند میزان سلامت باطری خودروی شما را تشخیص دهد. همچنین اگر نیاز به سرویس داشته باشد باتری را برای شما سرویس خواهد کرد.

عدم خاموش و روشن کردن خودرو بارها و به صورت متوالی

اگر ماشین را به مدت طولانی استارت بزنید یا آن را به طور مکرر و متوالی استارت بزنید، باتری خراب می شود. زیرا فرآیند استارت زدن خودرو مانند شوک برای باطری می ماند. مسلما شوک های پی در پی برای هر وسیله و یا حتی اشخاص پایان خوشی نخواهد داشت.

به همین دلیل علاوه بر اینکه باطری در حالت خاموش شارژ کمی دارد، استارت زدن های زیاد هم مزید بر علت شده و شارژ آن را خالی می کند.

در پایان

ما همه چیز را در بحث تاثیر خرابی باطری خودرو برای شما مطرح کردیم و نحوه نگهداری صحیح از باطری را به شما آموختیم. در آخرباید گفت همانطور که از ابتدا خدمت تان عرض کردیم باطری قلب ماشین است. پس در نگهداری و استفاده صحیح از آن دقت نمایید.

سوالات متداول در مورد تاثیر خرابی باطری خودرو

 1. خرابی باتری چه تاثیری بر اجزای داخلی خودرو می گذارد؟
  باتری با همه ی اجزای خودرو در ارتباط است. از این رو اختلال در کار باتری موجب اختلال در سایر بخش های ماشین نیز خواهد شد.
 2. چگونه باید از باتری نگه داری کرد؟
  باید نحوه استفاده صحیح از باتری ماشین را آموخت و آن را هر چند وقت یک بار سرویس کرد.
 3. آیا اگر باتری خراب شود می توان ماشین را روشن کرد؟
  خیر. ماشین تنها زمانی راحت استارت می خورد و به آسانی روشن می شود که باتری سالم باشد.

پاسخ دهید

باتری ماشین ایراندوست