سبد خرید
۰ تومان
نحوه تعویض باتری خودرو

نحوه تعویض باتری ماشین

یکی از ساده ترین موضوعات مکانیکی خودرو نحوه تعویض باتری ماشین میباشد. این عمل را شما میتوانید بدون داشتن سررشته خاصی حتی در خانه انجام دهید. پیش از اقدام به تعویض باتری خودرو باید از خرابی آن اطمینان حاصل کنید. به تعوبض باطری فوری احتیاج دارید؟؟ منتظر چه هستید؟ با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ایراندوست در اسرع وقت خود را به شما برسانند.

ویدئو تعویض باتری ماشین

از خرابی باتری ماشین اطمینان پیدا کنید

باتری ماشین یکی از گرانترین قسمت های هر خودرو میباشد به همین دلیل نیاز پیش از شروع تعویض و فکر کردن در مورد نحوه تعویض باتری از خرابی و شرایط آن مطمئن شوید. سولفاتی که در بالای الکترودهای باتری وجود دارند از منتقل شدن درست انرژی الکتریکی جلوگیری میکند. بهتر است از از قسمت های سولفاته شروع کنید و ابتدا آنرا تمیز کنید. سپس نسبت به تست درست بودن باتری اقدام کنید. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از سولفاته شدن باتری ماشین این است که با استفاده از مقداری گریس نسبت به پوشاندن الکترودها اقدام کنید.

زنگ زدن سر کابل های باتری ماشین

یکی دیگر از مسائلی که در چک کردن سلامت باتری باید مورد بررسی قرار گیرد زنگ زدن سر کابل هاست و با توجه به آن میتوان در مورد نحوه تعویض باتری ماشین اقدام کرد. بنابر این بهتر است باطری و کابل را به دقت بررسی کنید و نسبت به تمیز کردن آن نیز عمل کنید. یکی دگیر از مسائلی که ممکن است با آن درگیر شوید و آنرا مورد بررسی قرار بدهید دینام باشد. بهتر است دینام ماشین را مورد بررسی قرار دهید چونکه ممکن است آن قسمت دچار نقص شده باشد و نتواند به خوبی باتری ماشین را شارژ کند.

خرابی دینام ماشین

همانطور که پیش تر گفتیم یکی از نکاتی که پیش از نحوه تعویض باطری ماشین باید بررسی گردد درستی و سلامت دینام ماشین است. اما چگونه بفهمید دینام خودرو درست کار میکند؟ ابتدا باید به نمایشگر داخل ماشین توجه کنید در حین اینکه موتور روشن است. در این حال باید نمایشگر ۱۳.۸ یا ۱۴.۵ ولت را نشان دهد.  یکی دگیر از مسائلی که باید در بررسی سلامت دینام مورد بررسی گردد ولتاژ خروجی را به دقت بررسی کنید. ابتدا از این وضوع اطمینان پیدا کنید که حدودا  باتری نیم ساعت پیش شارژ شده. در کل خدودا سی دقیقه زمان نیزا است تا باتری شارژ شود.

انتخاب باتری مناسب خودرو

برای خرید باتری ماشین در پروسه تعویض باتری خودرو باید با توجه به مدل و نوع ماشین نسب انتخاب  باطری خودرو اقدام کنید. شما با گفتن نوع ماشین خود به فروشنده به وی کمک میکنید تا بهتری باتری برای ماشین شما را انتخاب و به شما تحویل تحویل دهد. باتری در انواع و اندازه های متفاواتی وجود دارد برای مثال باتری پراید یک نوع باتری خاص خودش را دارد و سمند هم همینطور یا مثلا برای پژو دویست و شش باتری با طول یست و چهار، عرض هجده و ارتفاع بیست مناسب است و نمیتوان باتری مخصوص آنرا برای یک ماشین دیگر استفاده کرد. در صورت خرابی باتری ماشین تان، برند موردنظر باطری خودروی خود را از باتری ایراندوست بخرید.

انتخاب باتری مناسب ماشین
هنگام تعویض باتری ماشین باید در انتخاب باتری مناسب دقت شود

رعایت نکات ایمنی برای تعویض باتری ماشین

قبل از شروع به تعویض باطری ماشین باید به یک سری نکات ایمنی بیشترین توجه را کرد که در ادامه آنها را مرور خواهیم کرد:

 • دستکش مناسب: پیش از شروع به تعویض باتری باید دستکش ایمنی و مناسب تهیه کنید
 • عدم استعمال دخانیت: بدلیل اینکه احتمال خروج گاز هیدروژن از باتری وجود دارد اقدام به کشیدن سیگار به هیچ عنوان نکنید چرا که خطر آتش سوزی و جرقه در این صورت شما را تهدید میکند
 • کابل منفی و مثبت: یکی از کارهایی که باید نسبت به آن اقدام کنید نشانه گذاری روی روی کابل مثبت و منفی است. شما باید به این دو کابل دقت فراوان کنید که درصورت نداشتن علامت روی آنها نشانه بگذارید. این کار باعث میشود آنها را جای همدیگر قرار ندهید و نصب نکنید. بی دقتی در این زمینه موجب ایجاد مشکلات زیادی در برق میشود.
نکات ایمنی تعویض باتری ماشین
در هنگام تعویض باتری ماشین باید به نکات ایمنی توجه شود

باز کردن کاور روی باتری

در برخی خودروها باتری در گوشه موتور قرار گرفته است. روی باتری بطور معمو یک کاور بسته میشود. این کاور به قسمت های موتور بسیته و پیچ میشود. در هنگام باز کردن باتری باید به این کاور توجه کنید و آنرا باز کنید.

باز کردن الکترود مثبت و منفی

اول باید نسبت به باز کردن الکترود منفی که آنرا علامت گذاری کردید اقدام کنید. مکانیک و افراد ماهر این رشته توصیه میکنند ابتدا قطب منفی را باز کنید و سپس به سراغ قطب منفی بروید تا مشکلی برای باتری پیش نیاید. برای جداسازی الکترودهای بهتر است از آچار ده یا سیزده استفاده شود. در این زمینه باید به نوع پیچی که برای بستن آنها استفاده شده توجه کرد.قطب مثبت باطری خودرو نباید به بدنه ماشین نزدیک باشد زیرا خطر آور است.

جدا سازی بست باتری ماشین

حین تعویض باتری ماشین باید بست دور آن نیز جدا شود. وظیفه بست باتری نگه داری آن در مقابل تکان ها و حرکت های خودرو استو تا مشکلی برای آن پیش نیاید. به تکه میله ای در بالای باطری ماشین های ایرانی مثل پراید و پژو وجود دارد که باتری را به قسمت های های نگه دارنده پایین باتری وصل میکند. این نگه دارندئپه از ۳ قسمت بالا و ۲طرف تشکیل شده. با استفاده از آچار ده میتوان به راحتی آنرا جدا کرد. در برخی خودروهای دیگر نیز برای نگه داشتن باتری از یک نگه دارنده کناری استفاده میشود که به انتهای باتری وصل میشود و با کمک آچار دوازده و سیزده میتوانید آنرا باز کنید.

جدا سازی باتری قدیمی ماشین
بعد از اطمینان از خرابی ماشین میتوان نسبت به جدا سازی باتری قدیمی اقدام کرد

برداشتن باتری قدیمی ماشین

بعد از انجام دادن مراحل بالا اکنون میتوانید باتری قدیمی را از ماشین بردارید. نکات بالا را حتما در حین انجام پروسه تعویض باتری ماشین لحاظ کنید. یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام باز کردن باتری ماشین به آن توجه کنید. جمع کردن و مرتب کردن سیم هاست که میتواند شما را اذیت کند. در هنگام جدا کردن باتری قدیمی سیم های مزحم ممکن است شما رو با عدم تمرکز رو به رو کنند و برخورد باتری با آنها میتواند باعث پیش آمدن مشکلاتی شود. برای مثال ممکن است باتری از سوکت جدا شود که موجب سردرگمی شما میشود

تمیز کردن بست های الکترود باتری

هنگام تعویض باطری ماشین باید الکترودهایی که به باتری قبلی وصل بوده را کامل تمیز کنید.تمیز کردن باعث میشود  تا برق به خوبی به کابل های اتصال پیدا کند. برای مقابله از انتقال آلودگی بهتر ست بست را به یک دستمال یا پارچه نگه دارید.

بستن باتری جدید ماشین

در این قسمت باید اول الکترود مثبت و بعد از منفی را در جای خود قرار دهید. از محکم بسته شدن سر کابل ها و کاور اطمینان پیدا کنید چرا که از نفوذ آلودگی و گرد جلوگیری میکند این امر.

سخن آخر

در این مقاله از صفر تا صد تعویض باتری جدید با قدیمی را باهم مرور کردیم. اگر بدنبال تعویض باتری ماشین خود هستید باید بدانید این کار ساده است به شرط آنکه نکات ذکر شده را به دقت عملی کنید. شما می توانید باتری ماشین را مشاهده و خریداری کنید.

سوالات مربوط به نحوه تعویض باتری ماشین

 1. اولین مرحله در تعویض باطری خودرو کدام است؟
  ابتدا باید از خراب بودن باتری ماشین مطمئن شوین سپس اقدام کنید.
 2. آیا باید کاور باتری جدا شود؟
  بله ابتدا باید قاب یا کاور موتور روی باتری را برداشته تا به باتری دسترسی پیدا کنیم.
 3. نقش سر باتری در تعویض باتری چیست؟
  برای تعویض باتری ابتدا باید سر باتری یا بست الکترود قطب منفی باتری که با علامتی مانند خطی افقی تنها نشان داده می شود را باز کنیم.

پاسخ دهید