سبد خرید
۰ تومان
علت جوش آوردن باطری ماشین

علت جوش آوردن باطری خودرو

جوش آوردن باطری که از موضوعات و دغدغه هایی است که اکثر راننده ها با آن مواجه می شوند. برخی از افراد و رانندگان ممکن است با بلند شدن صداهایی از کاپوت مواجه شوند. و برخی دیگر از افراد ممکن است با بلند شدن بخار از باتری روبه رو شوند. در اکثر موارد رانندگان با بوی بسیار بدی مانند بوی تخم مرغ خراب مواجه می شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد علت جوش آوردن باطری ماشین آشنا شویم.

اتفاق هایی که نشان دهنده جوش آوردن باطری است

تمامی این اتفاق ها چه بصورت بصری، بویایی یا شنیدن صدا نشانگر بروز مشکل در سیستم شارژ و باطری ماشین است. در این صورت باید هوشیار باشید و برای اقدامات لازم آماده باشید. در این جور اوقات اگر مشکلی نبود می توانید به ادامه راه و رانندگی ادامه دهید. دو موضوع باعث بوجود آمدن چنین مشکلاتی می شود ترکیب گرما و مقدار شارژ بیش از معمول و مجاز. این اتفاق ها اکثرا در فصول گرم فصل مانند تابستان مخصوصا در سر بالایی ها رخ می دهد.

چه عواملی نشان دهنده جوش آوردن باتری هستند؟
دو موضوع باعث بوجود آمدن چنین مشکلاتی می شود ترکیب گرما و مقدار شارژ بیش از معمول و مجاز

شارژ شدن بیش از حد علت جوش آوردن باتری

یکی از دلایلی که گفتیم نشانگر جوش آوردن سیستم شارژ و باتری ماشین است شارژ شدن بیش از حد مجاز باطری خودرو است. در این اوقات مقدار شارژ بیش از حد معمول و اورشارژ توسط شارژر باعث بوجود گاز هایی در داخل باتری ماشین می شود. اکثرا ولتاژ بالای باطری باعث بوجود آمدن چنین مشکلی می شود. ولتاژ معمول و درست برای این کار حدود ۱۳ تا ۱۴.۷ می باشد. بیشتر شدن عدد می تواند منجر به وجود آمدن مشکلات فوق شود.

دستگاه های شارژ، علت جوش آوردن باطری ماشین

یکی دیگر از دلایلی که بی توجهی به آن می تواند علت جوش آوردن باطری خودرو باشد شارژر ماشین است. در کل باید از شارژر هایی برای باطری استفاده کرد که بتوانند بصورت درست و دقیق مقدار ولتاژ و آمپراژ را تنظیم کنند. زیرا در برخی از شارژر ها بعضا دیده می شود که دستگاه شارژر بدون توجه به رسیدن حد مجاز شارژ همچنان به شارژ کردن ادامه می دهد. برای مثال یک باتری ۶۰ آمپر توسط یک شارژ ۶۰ آمپر به شدت و حدت می تواند شارژ شود. و همین امر علت بوجود آمدن بخار در باطری شود.

استفاده از شارژر های دارای کنترلر

برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکل بهتر است از دستگاه ها و شارژر هایی استفاده شود که می توانند بصورت دقیق مقدار شارژ را تحت کنترل قرار دهند. و بهتر است از دستگاه هایی استفاده شود که دارای میکرو پروسسر هستند. زیرا با وجود آن دیگر نیاز نیست نگران شارژ شدن بیش از حد باطری خودرو باشید. زیرا همانطور که گفتیم شارژ بیش از حد علت جوش آوردن باطری است.

عدم استفاده از سیستم شارژ معیوب

همانگونه که باتری خودرو می تواند توسط شارژر باطری شارژ شود. وجود یک سیستم شارژ مشکل دار در ماشین شما اغلب می تواند با همان روش و با همان نتیجه عمل کند. خروجی آلترناتور بین ۱۳.۷ تا ۱۴.۷ است. شما میتوانید بطور مستقیم میزان آن را در قطب های باطری ماشین تنظیم کنید. البته باید مراقب شارژ شدن بیش از حد باشید زیرا که اصلی ترین علت جوش آوردن باطری ماشین است.

اتمام عمر مفید باتری خودرو

به مرور و بر اثر استفاده از باتری وجود گرمای داخل موتور آب باطری را از بین می برد. همین امر موجب پایین آمدن سطح الکترولیت می شود. این اتفاق اکثر در تابستان و دمای گرم رخ می دهد. زمانی که از باتری هایی استفاده شود که مستعد فشار زیاد هستند این اتفاق رخ می دهد و بعد از آن با جوش آمدن باتری مواجه می شویم. پایان عمر باتری نیز می تواند علت جوش آوردن باشد.

طول عمر باتری ماشین
طول عمر مفید ماشین نقش بسیار زیادی در به جوش آوردن باتری دارد

علت جوش آوردن باطری ماشین چیست؟

وقتی که بیش از حد نیاز و مجاز باتری شارژ شود گرمای زیادی بوجود می آید. همین امر موجب بوجود آمدن صدمه های قابل جبران و جبران ناپذیر می شود. زمانی که باتری داغ شود مستعد بوجود آوردن خطر می شود و می تواند برای سر نشینان و کسانی که نزدیک باتری هستند خطر آفرین شود. همین امر باعث می شود به علت جوش آوردن باطری ماشین دقت کنیم. اگر دینام آلترناتور نتواند به خوبی مقدار ولتاژ را کنترل کند با گرم شدن باتری مواجه می شوید. سپس الکترولیت (آب اسید) به جوش می آید. بعد از آن باتری می خواهد از همه جهات نسبت به تخلیه آن اقدام کند.

خطرات احتمالی هنگام تخلیه آب جوش آمده توسط باتری

همانگونه که پیش تر گفتیم باتری می خواهد هرچی سریعتر آن آب جوش آمده را تخلیه کند. و همین امر باعث بوجود آمدن بخار و در خطرناک ترین وضعیت باعث انفجار شود. هنگامی که بوی نامطبوع مثل تخم مرغ بلند شود باتری در حال باد کردن است. اگر با بخار مواجه شوید این امر نشانگر داغی باتری و بعد از اتفاقات بدتر است. همین امر باعث می شود به علت جوش آوردن توجه کنید.

اقدامات لازم بعد از جوش آمدن باطری

بعد از اینکه با جوش آمدن باتری و بلند شدن بخار مواجه شدید باید سریعا وارد عمل شوید و اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ماشین را سریع خاموش کنید.
 • برای خنک شدن موتور صبر کنید.
 • با داشتن تجهیزاتی مانند دستمال و عینک و  دستکش نسبت به باز کردن کاپوت اقدام کنید.
 • سپس با استفاده از آچار کابل منفی را جدا کنید.
 • درپوش ها را چک کنید و میزان آب را بررسی کنید. توجه کنید که هنگامی که در بسته است آب باتری به ته درب رسیده باشد.
 • سپس نسبت به باز کردن سر باتری مثبت اقدام کنید.
 • با توجه به نشتی ها باتری را جدا و باز کنید.
 • بعد از جدا کردن کامل آن، باتری را به نمایندگی یا تعمیرگاه ببرید. و به تعمیر یا در صورت نیاز به تعویض آن اقدام کنید. با رعایت این اقدامات میتوانید نگرانی خود از بات علت جوش آوردن باطری را ماشین را کاهش دهید.

  بعد از جوش آوردن باتری چه کنیم؟
  بعد از جوش آوردن باتری باید موتور را خاموش و نسب با باز کردن باتری اقدام کنید

۵ عاملی داغ شدن باتری ماشین

۵ عامل داغ شدن باتری ماشین را در زیر بخوانید.

 1. برای مدت طولانی در هوای گرم قرار نگیرید. استفاده پی در پی نیز موجب داغ شدن باتری می شود. این عمل علت جوش آوردن باطری ماشین برای بسیار از افراد است.
 2. به طول عمر باتری توجه کنید.
 3. مراقب گرد و خاک باشید چون باعث داغ شدن باتری می شود.
 4. از محکم بسته شدن باتری ماشین اطمینان حاصل کنید. زیرا شل بودن باتری و تکان خوردن آن باعث خراب شدن آن می شود.
 5. دیر روشن شدن موتور و استارت های پی در پی در زمستان می تواند نشان دهنده خرابی باتری ماشین باشد.
  این ۵ نکته بسیار حائز اهمیت هستند و می تواند علت جوش آوردن باطری باشد.

  عوامل داغ کننده باتری ماشین
  استفاده زیاد از ماشین و محکم بسته نشدن باطری میتواند موجب داغ شدن آن شود

عمر مفید باتری ماشین

باید گفت که اگر شما وقت بگذارید و یک باتری مناسب برای ماشین خود انتخاب کنید، باتری انتخاب شده می تواند حداقل ۵ سال عمر کند. البته لازمه ی این امر این است که شما از باتری خود به خوبی مراقبت نمایید. به عنوان مثال باید:

 • با ماشین خود به صورت منظم رانندگی کنید. به این ترتیب باتری این فرصت را پیدا می کند تا خود را به طور مجدد شارژ نماید.
 • باید به صورت دوره ای باتری ماشین خود را سرویس نمایید. البته این امر بیشتر در مورد باتری های اسیدی صدق می کند.
 • باید در زمان استارت زدن دقت کنید و از استارت زدن های پیاپی و طولانی مدت خودداری نمایید.
 • باید از باتری ماشین خود در برابر سرما حفاظت کنید. زیرا سرما می تواند مشکلات اساسی برای باتری ماشین به وجود آورد.
 • باید در فصول گرم سال نیز ماشین را در جای خنک بگذارید تا باطری زیاد گرم نشود. گرم شدن بیش از حد باتری می تواند در شرایطی به انفجار باتری بیانجامد.

خلاصه اینکه هر چه از باتری اتومبیل خود مراقبت بیشتری به عمل آورید، باتری شما به عمر پنج ساله نزدیک می شود. اما اگر بی دقتی کنید و باتری ماشین خود را به حال خود بگذارید از این عمر به تدریج کاسته می شود.

افزایش طول عمر باطری ماشین

می توان از راه های زیر طول عمر باتری ماشین را افزایش داد.

 • راه های متعددی وجود دارد که با انجام دادن آن می توانید عمر مفید باتری را افزایش دهید.
 • از باترهای تاریخ گذشته استفاده نکنید.
 • خرابی و شل بودن باتری را چک کنید.
 • جلوگیری از نشت آب در باتری ماشین
 • تعداد استارت های زیاد در روز را کاهش دهید
نتیجه گیری درمورد علت جوش آوردن باطری ماشین

در این مقاله در مورد خطرات جوش آوردن باطری خودرو صحبت کردیم. همچنین به مرور اقدامات لازم و باز کردن باتری ماشین بعد از جوش آمدن آن پرداختیم. شما می توانید به رعایت نکاتی مانند استفاده کمتر از ماشین در گرما، گرفتن کولر کمتر، استارت های کمتر و توجه به طول عمر باتری از به جوش آمدن آن جلوگیری کنید. در این مقاله سعی کردیم شما را با علت جوش آوردن باطری بصورت کامل آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان باتری ایراندوست نیز تماس حاصل فرمایید. همچنین برای خواندن مطلب زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو می توانید کلیک کنید.

سوالات متداول علت جوش آوردن باطری ماشین
 1. علت جوش آوردن باطری ماشین چیست؟
  استفاده زیاد از ماشین و کولر در گرما و گذشتن تاریخ باطری ماشین می تواند علل مهم جوش آوردن باتری ماشین باشد.
 2. چگونه از جوش آوردن باتری ماشین جلوگیری کنیم؟
  با رعایت نکاتی مانند چک کردن آب و استراحت به موتور می توان از جوش آوردن باتری ماشین جلوگیری کرد.
 3. جوش آوردن باتری ماشین چه خطراتی دارد؟
  جوش آوردن باتری ماشین جدا از خراب شدن آن می تواند باعث انفجار شود.

پاسخ دهید

باتری ماشین ایراندوست