سبد خرید
۰ تومان
تعویض باطری خورو

تعویض باتری ماشین در محل باطری سازی ایراندوست

متخصصین باتری ایراندوست سالهاست که در همه امور مربوط به باطری فعالیت داشته و بهترین مشاورین شما در این زمینه هستند. تعویض باتری ماشین در محل هم یکی از خدماتی است که مجموعه ی باتری ایراندوست افتخار دارد که آن را به دقیق ترین شکل ممکن و به نحو احسنت به مشتریان خود ارائه می دهد.

گاهی پیش می آید که مردم تصور می کنند به راحتی و فقط با استفاده از یک آچار می توانند اقدام به تعویض باتری ماشین در محل خود کرده و باطری جدید را نصب نمایند. این درست است ولی باید خاطر نشان کرد که این عمل یک عمل مکانیکی بوده و به نوبه خود نیاز به تخصص دارد.

بنابراین اگر مایلید که باتری خودروی ارزشمند خود را بدون نگرانی و بدون اتلاف وقت و با اطمینان تعویض کنید، این امر را بدون نگرانی به عوامل کاردان ما بسپارید. متخصصین باتری ایراندوست با سالها تجربه شما را در این راه به خوبی یاری میدهند.

مراحل تعویض باتری ماشین در محل

تکنسین های ما  برای تعویض باتری ماشین در محل و نصب باتری جدید ، مراحل زیر را به ترتیب دنبال می کنند:

مراحل تعویض باطری خودرو
جدا کردن باطری از جایگاه خود

انتخاب باطری مناسب برای ماشین

در این مرحله مناسب ترین باطری با توجه به مدل خودرو شما از نظر کیفیت، ابعاد و کارایی توسط متخصصین باطری ایراندوست انتخاب می گردد.

انتخاب صحیح باتری خودرو
باتری ماشین مناسب

رعایت نکات ایمنی موقع تعویض باتری خودرو

تعویض باتری ماشین در محل به طبع خطراتی را به دنبال دارد. از جمله اینکه باتری حاوی مایعی اسیدی بوده و این اسید می تواند به دست ها آسیب برساند. گاهی هم پیش می آید که از داخل باتری گاز هیدروژن متصاعد میشود. هیدروژن گازی است که به جرقه حساس بوده و ممکن است موجب آتش سوزی گردد. همواره این نکات به دقت توسط تکنسین های باتری ایراندوست رعایت می شود.

باز کردن سرپوش باطری ماشین

گاهی به منظور حفاظت از سر کابل ها و الکترود ها روی باتری کاوری از جنس فایبر گلاس نرم قرار می دهند. این کاور معمولا به موتور یا قسمت های دیگر خودرو پیچ می شود تا ثابت بماند. در این مرحله تکنسین ها این پیچ ها را باز کرده و کاور را جدا می کنند.

باز کردن الکترود منفی و مثبت باتری خودرو

در این مرحله متخصصین الکترود های منفی و مثبت را از باتری جدا می کنند. ترتیب جدا کردن این الکترود ها از باتری به شدت مهم بوده و اگر این ترتیب اشتباه صورت گیرد یا به دلیل بی احتیاطی دو الکترود با هم اتصالی کنند، باتری از رده خارج می گردد.

باز کردن الکترود ها
عملیات باز کردن الکترودهای باتری ماشین

باز کردن بست نگه دارنده باطری خودرو

در خودرو های ایرانی، میله ای وجود دارد که قسمت بالایی باتری را به شیارهای نگهدارنده ی کف باطری وصل می کند. این میله و نوع پیچ های آن در هر خودرویی با خودروی دیگر متفاوت است. در این مرحله تکنسین ها به واسطه ی آچارهای مخصوص این میله را از باتری جدا می کنند.

جدا کردن باتری قدیمی

در این مرحله بعد از اطمینان از بازکردن تمامی پیچ ها، تکنسین ها باتری را از ماشین جدا می کنند.

تمیز کردن بست های الکترود باتری ماشین

گاهی ممکن است الکترود ها به دلیل واکنش با اکسیژن هوا سولفاته شده باشند. متخصصین در این مرحله سعی می کنند الکترود ها را کاملا از وجود سولفات پاک کنند.

 

جا گذاری باتری جدید

در ادامه ی مراحل تعویض باتری ماشین در محل، تکنسین ها باتری جدید را به جای باتری قبلی نصب کرده و مراحل بستن باتری را همانند مراحل باز کردن ولی به صورت برعکس طی می کنند.

در واقع به همین سرعت، به ساده ترین شکل ممکن و با بهره گیری از تخصص تکنسین های باتری ایراندوست می توانید باتری ماشین خود را در محل به راحتی تعویض کرده و از خدمات سریع السیر باتری ایراندوست لذت ببرید.

در زیر در مورد نحوه ی سرویس باتری ماشین و نگهداری از آن اطلاعاتی قرار داده ایم که استفاده از آنها خالی از لطف نیست.

نحوه نگهداری و سرویس باطری ماشین

برای طولانی تر کردن عمر باتری خودرو و جلوگیری از خراب شدن آن لازم است اقدامات زیر را هر چند وقت یک بار انجام دهیم:

  • یکی از نکاتی که در مراحل تعویض باتری ماشین در محل به آن اشاره شد این بود که گاهی اکلترود های باتری به دلیل مواجه همیشگی با اکسیژن هوا سولفاته می شوند واین سولفاته شدن الکترود ها از انتقال صحیح انرژی الکتریکی جلوگیری می کند.

در این هنگام لازم است که قسمت های سولفاته شده ی الکترود ها شسته شده وخشک شود. سپس باطری تست گردد تا بتوان از سلامت آن مطمئن شد.بعضی از مکانیک ها گاها روی الکترود های باتری ماشین را با گریس می پوشانند تا از سولفاته شدن آن جلوگیری کنند.

اگرچه این روش کاربردی بوده و از سولفاته شدن الکترود ها پیشگیری می کند ولی معایبی نیز دارد. از جمله اینکه گریس نیز به نوبه خود می تواند از انتقال صحیح انرژی الکتریکی جلوگیری نماید.

  • مورد بعدی این است که امکان دارد گاهی سرکابل های باطری دچار زنگ زدگی شوند. زنگ زدگی سرکابل ها نیز می تواند از عوامل عدم انتقال صحیح انرژی الکتریکی و قطع برق خودرود باشد. بنابراین لازم است که سرکابل های باتری نیز مانند الکترود ها چند وقت یکبار شسته شده و خشک شود.
  • مورد بعدی اینکه اگر قرار است از باتری ماشین بیش از چهار روز استفاده نشود باید باطری را از خوردو جدا کرد تا از اصطحلاک بی مورد و در نهایت خوابیدن آن جلوگیری شود.
  • مورد چهارم مربوط می شود به نحوه شارژ کردن باتری. به خاطر داشته باشید که هیچ گاه نباید باتری را زیاد تر از حد معین شارژ کرد. زیرا زیاد شارژ شدن باطری خودرو باعث آسیب به مدارها آن شده و عمر مفید باتری را به شدت کاهش می دهد.
  • برای مورد پنجم می توان به سرما به عنوان یکی از عوامل نابودی باتری اشاره کرد. در حقیقت سرما نیز تا حد زیادی می تواند بر میزان عمر مفید باطری خودرو تاثیر گذاشته و آن را کاهش دهد. پس بهتر است که در فصول سرد سال خودرو در جایی گرم پارک شود. وگرنه به تعویض باتری ماشین در محل نیاز پیدا خواهید کرد.
  • مورد ششم اینکه لازم است هر از چند گاهی سطح مایع اسیدی باتری خودرو چک شود. سطح مایع باتری به صورت معمول باید در حدود ۱۰ میلی لیتر روی سطح صفحات باشد. اگر سطح مایع مذکور از این میزان کمتر بود باید به آن آب مقطر اضافه کرد تا به سطح نرمال بازگردد.
نگهداری از باطری خودرو
سرویس باتری ماشین
کلام آخر

اگر از ما می شنوید سعی کنید که کارها را همیشه به کاردان بسپارید. به عبارتی دیگراگر در انجام کارهایی از قبیل تعویض باتری ماشین در محل تخصصی ندارید، قبل از اینکه به دلیل بی تجربگی موجبات خسارت را فراهم آورید خوب است که از افراد با تجربه در این زمینه یاری بخواهید.

سوالات متداول تعویض باتری ماشین در محل

  1. اگر باتری پراید اشتباه بسته شده باشه و اتصالی کنه چه باید کرد؟

باید ابتدا بررسی بشه که اتصالی از کدام قسمت بوده و سپس در صورت امکان تعمیر شود.

  1. چرا لازم است هنگام تعویض باتری از دستکش استفاده کرد؟

به دلیل اینکه باتری حاوی مایعی اسیدی بوده و این مایع برای پوست بسیار خطرناک است.

  1. بهترین راه حل برای تمیز کردن سولفات های باتری چیست؟

استفاده از محلول آب و جوش شیرین برای این منظور بهترین راه است.

پاسخ دهید