سبد خرید
۰ تومان
باتری AGM چیست

باتری AGM یکی از پیشرفته ترین باتری های روز دنیا به شمار می آید. چرا که برای ساخت این نوع باتری ها از جداکننده هایی از جنس پشم شیشه استفاده شده که در نتیجه موجب می شود اسید سولفوریک موجود در باتری توسط این جداکننده از جنس پشک شیشه جذب شود.

این نوع باتری، یک باتری از نوع اسید سرب بوده که بسیار پیشرفته است. همچنین از باتری های AGM می توان برای وسایل حمل و نقل و همچنین هواپیما های نظامی استفاده نمود، چرا که به دلیل وجود پشم شیشه درون آن، هیچ نوع نشتی مواد سمی و خطرناکی رخ نمی دهد.

باتری های AGM به صورت های گوناگونی مانند استوانه و یا هر شکل دیگری قابل تولید است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا متوجه بشوید، باتری AGM چیست.

ویژگی باتری AGM چیست

این نوع باتری ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد بوده که در ادامه به بررسی هر کدام از این ویژگی ها می پردازیم:

 • پایین بودن مقاومت درونی باتری AGM که موجب می شود، باتری بتواند جریان بسیار بالایی تولید کند.
 • بالا بودن میزان عمر مفید باتری های AGM نسبت به باتری های یو پی اس و یا دیگر باتری ها
 • بی نیاز بودن باتری ماشین AGM از نظر تعمیر و یا مراقبت
 • این نوع باتری ها دارای وزنی بسیار سبک است.
 • مقاومت بالا در مقابل سرما، نگهداری دراز مدت و سولفاته شدن
ویژگی باتری AGM چیست
ویژگی باتری AGM چیست

مزیت های مهم باتری AGM چیست

یکی از مهم ترین مزیت های بارز باتری های AGM سریع شارژ شدن باتری آن ۵ برابر سریعتر از باتری های معمولی است. و علاوه بر این این نوع باتری های قابلیت دشارژ شدن با عمق ۸۰ درصد داشته، بدون کاهش عمر مفید باتری.

این نوع باتری های معمولا در ماشین های اسپرتی که دارای صندلی های برقی، سیستم صوتی قوی و…هستند، استفاده می شود. چرا که باتری های AGM می توانند ۳۰ تا ۱۰۰ آمپر را تولید کنند.

این این باتری ها برای باتری های نوع یو پی اس هم استفاده می شود. عموما خودروسازان در ساخت ماشین های مسابقه ای خود از باتری های AGM استفاده می کنند. از دیگر مزیت های مهم باتری AGM می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نشت ناپذیر و مقاوم بودن این باتری ها در مقابل لرزش های زیاد.
 2. دارای مقاومت داخلی پایین که در نتیجه این نوع باتری ها توانایی تولید جریانات بالایی را دارند.
 3. توانایی شارژ سریع تا ۵ برابر بیشتر از دیگر باتری ها مانند سیلد اسید.
 4. در دما های پایین و سرد باتری دچار مشکل نشده و به عملکرد خود ادامه می دهید.
 5. در صورت نگهداری دراز مدت سولفاته نمی شود.
 6. از الکترولیت و سرب بسیار کمتری نسبت به دیگر باتری ها برخوردار است.

کاربرد باتری AGM چیست

بیشترین استفاده از این باتری ها در موتور هایی است که بیشتر از همه در معرض هوای سرد قرار دارند، مانند موتور کشتی ها، موتور جت اسکی، موتور اسنوبرد ها و…. . چرا که دارای خاصیت ضد لرزش و ضد نشت بوده که بسیار برای همچین دستگاه هایی مناسب هستند.

اما حواستان باشد این نوع باتری ها حساسیت بسیار زیادی نسبت به گرما دارند و حتما باید به نحوی نصب شوند که گرمای زیادی با آنها برخورد نداشته باشند.

کاربرد باتری AGM چیست
کاربرد باتری AGM چیست

معایب باتری های AGM چیست

مهم ترین عیب باتری های AGM گران بودن نسبت به دیگر باتری ها از جمله سیلد اسید است. اما به صورت کلی معایب باتری های AGM عبارت اند از:

 • گران تر بودن این باتری ها نسبت به دیگر باتری ها از جمله باتری های سیلد اسید.
 • توانایی تحمل شارژ بیش از اندازه را نداشته و در صورت بیش از اندازه شارژ شدن دچار مشکل می شوند.
 • حتما باید این باتری را در حالت شارژ از آن نگهداری کرد.
جمع بندی

امروزه در بازار باتری های بسیار متنوعی برای تمامی موتور ها و دستگاه ها وجود دارند. نام یکی از این باتری های بسیار مشهور و کاربردی، باتری های AGM است. این باتری همانند دیگر باتری های روز دنیا دارای مزایا و معایب متفاوتی بود و درون دستگاه های خاص خود مصرف می شوند.

از مزایای این نوع باتری می توان به مقاومت بالای آن نسبت به لرزش و ضد نشت بودن آن اشاره کرد. همچنین این باتری ها بسیار سریع تر از دیگر باتری ها شارژ شده که این دومین مزیت این نوع باتری ها است.

همچنین از مهمترین معایب این باتری می توان به گران تر بودن این باتری ها اشاره کرد. همچنین حواستان باید باشد که این باتری ها از گرما به دور باشند چرا که تحمل شارژ شدن بیش از اندازه را ندارند. شما به صورت کامل در این مقاله متوجه شدید که باتری AGM چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد. شما می توانید انواع و اقسام باتری های موجود در بازار را از طریق فروشگاه اینترنتی باتری ایراندوست تهیه نمایید.

سوالات متداول درباره باتری AGM چیست

دلیل استفاده از باتری AGM در قایق های موتوری و یا کشتی ها چیست؟

چرا که این باتری ها دارای مقاومت بسیار بالایی نسبت به سرما بوده و با وجود سرما، انرژی خود را از دست نمی دهند.

باتری های AGM تا چه مدت نیازی به شارژ ندارند؟

شما باید آنها را هر ۶ ماه یکبار شارژ کنید. اما میتوانید این نوع باتری ها را به صورت شارژ شده در انبار به مدت طولانی نگهداری کنید.

آیا می توان از باتری های AGM در خودرو استفاده کرد؟

بله این نوع باتری ها بسیار برای ماشین های اسپرت و معمولی مناسب است اما دقت داشته باشید تا نزدیک موتور آن را نگذارید. چرا که گرما باعث از بین رفتن و خراب شدن این گونه باتری ها می شود.

پاسخ دهید

باتری ماشین ایراندوست