سبد خرید
۰ تومان
اگزوز خودرو

اِگزوز  خودرو(به انگلیسی: exhaust) قطعه‌ای در خودرو و دیگر وسایل نقلیهٔ موتوردار است که دود حاصل از واکنش شیمیایی را که در سیلندر ایجاد می‌شود به خارج از خودرو انتقال می‌دهد.اگزوزخودرو یکی از این قطعات مهم است، قطعه‌ای که معمولاً خروجی آن را در پشت اتومبیل می‌بینید. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم اگزوز چیست؟

اگزوز

وظیفه اگزوز خودرو:

 1. کاهش آلایندگی
 2. کاهش صدا
 3. کاهش دما

اگزوز خودرو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این قطعات می‌توانند ۳ یا به‌طور جزئی‌تر ۵ بخش داشته باشند. این بخش‌ها عبارتند از:

 1.  منیفولد خروجی
 2.  منبع اگزوز یا انباره اگزوز (صدا خفه‌کن)
 3.  کاتالیست
 4. لوله های ربط اگزوز
 5.  لوله خروجی اگزوز
 6. منیفولد

منیفولد هوا اولین قسمت در اگزوز خودرو است. این قطعه دودهایی را که در سرسیلندر تولید می‌شود را به سمت لوله اگزوز هدایت می‌کند. این قطعه از فولاد، آلومینیوم یا چدن ساخته می‌شود. منیفولد معمولا در موتورها به دو شکل به کار می‌رود؛ این قطعه در موتورهای خطی در یک طرف و در موتورهای خورجینی به شکل v در دو طرف موتور قرار می‌گیرد.

اگزوز منیفولد

انبار اگزوز چیست؟

این قطعه با نام صدا خفه کن نیز شنیده می‌شود. انبار اگزوز سرعت گازهای خروجی را کم می‌کند و سبب می‌شود تا صدای خودرو کاهش پیدا کند و مانع از لرزیدن لوله اگزوز شود. اگر این قطعه وجود نداشته باشد صدای تولید شده بسیار گوش خراش و آزار دهنده خواهد بود بنابراین سالم بودن آن مهم است چراکه نه تنها از گازهای اضافی جلوگیری می‌کند بلکه جلوی صداهای آزار دهنده را می‌گیرد تا به عابران آسیب وارد نکند.

اگزوز چیست؟

کاتالیست چیست؟

کاتالیست اگزوز نیز یکی از قطعات بسیار مهم در خودرو است. این قطعه با دارا بودن فیلتر‌های سرامیکی گازهای سمی و شیمیایی خارج شده از محفظه احتراق را تصفیه می‌کند تا دود و گاز خروجی خطری نداشته باشد. عده‌ای تصور می‌کنند که کاتالیست باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود و به همین دلیل آن را از خودرو جدا می‌کنند و تنها در زمان معاینه فنی این قطعه را نصب می‌کنند. بهتر است بدانید که کاتالیست نقشی در کاهش شتاب خودرو ندارد و جدا کردن آن از خودرو کار نادرستی است و سبب آسیب به محیط زیست و افزایش آلایندگی می‌شود بنابراین وجود این قطعه مهم و حیاتی است و برای حفظ زمین و جلوگیری از آلودگی هوا باید در زمان مشخص که هر چهار سال عنوان شده تعویض شود.

کاتالیست

لوله‌های ربط اگزوز چیست؟

لوله‌های ربط اگزوز ارتباط بین انبار، منیفولد و سر اگزوز را برقرار می‌کند. لوله‌های ربط معمولا به شکل L (ال) طراحی و با سری های استاندارد طراحی شده‌اند. جنس لوله، طول، شعاع قوس و قطر آن مهم است و می‌تواند تاثیرگذار باشد.

لوله های ربط اگزوز

لوله خروجی اگزوز چیست؟

لوله خروجی اگزوز که دود از آن خارج می‌شود آخرین بخش اگزوز است که از انبار اگزوز به سمت بیرون خودرو کشیده می‌شود. همینطور که از اسم آن مشخص است این لوله گازهای موجود در انبار خودرو را به بیرون می‌فرستند. جنس این لوله معمولا از استیل است. سیستم اگزوز در خودرو‌های مدرن به نوعی طراحی شده که آلاینده‌های تولید شده را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

لوله خروجی اگزوز

همانطور که گفته شد اگزوز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. این قطعه به ظاهر ساده برای سلامت موتور نقش مهی را به عهده دارد زیرا تمام گازها و دودهای تولید شده را به خارج از خودرو هدایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که به سیستم خودرو آسیب وارد شود.

گازهای خروجی اگزوز چیست؟

هنگامی که عمل احتراق انجام می‌گیرد گازهایی مانند فسفر، منوکسید کربن و دی اکسید کربن و… تولید می‌شود که این گازها با فشار بسیار زیادی وارد منیفولد می‌شوند گرمای این گازها بسیار زیاد است که برای کاهش سرعت و صدای آن از صدا خفه کن استفاده می‌شود. برای خروج این گازها نیاز به لوله‌های جداگانه نیست برای مثال موتور هشت سیلند نیاز به هشت لوله خروجی ندارد تا گازها را به بیرون هدایت کند و تنها یک لوله برای خروج گاز تعبیه می‌شود.

چگونه صدای اگزوز را کم کنیم؟

 • رفع نشتی اگزوز
 • نصب سایلنسر
 • استفاده از صدا خفه کن
 • بررسی اگزوز و سرویس آن

صداهای مختلف اگزوز خودرو چه مشکلاتی را نشان می‌دهند؟

برخی از مشکلات خودرو را می‌توان به راحتی شناسایی کرد برای مثال نشتی مایعات از خودرو بیان کننده وجود اشکالاتی در قسمت‌های مختلف است که براساس رنگ مایعات می‌توان آن را تشخیص داد. خرابی خودرو گاهی اوقات با صداهای مختلف از اگزوز خود را نشان می‌دهد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. اگزوز خودرو در حالت معمولی صدایی تولید نمی‌کند و زمانی که تغییری در صدای آن ایجاد شود باید دنبال ایراداتی در خودرو باشید. صداهای اگزوز بیشتر شبیه صدای انفجار، ترقه، پت پت و عطسه است. ورود حجم زیادی از بنزین به محفظه موتور و سرعت زیاد احتراق در اثر فشردن پدال گاز هنگامی که موتور سرد است منشا بسیار از این صداها به شمار می‌رود.

چرا صدای اگزوز خودرو ها زیاد است؟

 • قوی بودن اگزوز خودرو
 • پوسیدگی لوله اگزوز
 • نشتی اگزوز
 • خودرو فرسوده
 • سوراخ شدن و شکستگی اگزوز

برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید

برای خرید باتری خورو از برند های صبا باتری ، وایا باتری ، آذر باتری و یکتا باتری سپاهان کلیک کنید.

پاسخ دهید

باتری ماشین ایراندوست