سبد خرید
۰ تومان
باتری خودرو

یکی از مهم ترین قطعات خودرو،باتری آن است که آن را قلب الکتریکی اتومبیل می نامند. از وظایف باتری خودرو ، تامین نیروی مورد نیاز استارت و فراهم کردن انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو زمانی که نیاز خودرو بیش از مقدار تولید شده توسط دینام است.شما میتوانید با مراجعه به فروشکاه اینترنتی باری ایراندوست انواع باتری خودرو را سفارش داده و خریداری نمایید.

باتری خودرو

آشنایی با انواع باتری خودرو

اجزای تشکیل دهنده باتری خودرو :قطب های باتری ، درپوش باتری ، پلاک مشخصات باتری ، الکترولیت ،جعبه باتری ، صفحات مثبت ، صفحات منفی ، صفحات عایق می باشند که این باتری قابل شارژ نیز می باشد . باتری مولدی است که می تواند با تبدیل انرژی ، انرژی الکتریکی تولید نماید. باتری خودرو ۱۲ ولت و ۶۰ آمپر ظرفیت دارد اما این ظرفیت بستگی به عواملی مانند :مساحت صفحات باتری، تعداد صفحات باتری، مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، نو و کهنه بودن باتری و دمای کارکرد دارد. انتخاب بهترین نوع باتری می تواند سبب کاهش هزینه ها و افزایش کارایی باتری شود بنابراین بهتر است هنگام انتخاب باتری برای اتومبیلتان ، مشخصات تعیین شده از طرف شرکت سازنده خودرو ، میزان برق مصرفی خودرو، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باتری را در نظر بگیرید و در انتخاب آن دقت کنید چون همانطور که گفتیم باتری ،قلب دوم اتومبیل است و استفاده از باتری نا مرغوب سبب آسیب به خودرو شما می شود .

تعویض باتری

دو نوع از رایج ترین انواع باتری خودرو

  • باتری های غیر سیلد :

باتریهای (LM =Low Maintanace)می باشند که به مراقبت کم نیاز دارند ،این نوع باتری ها دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی یا هیبرید) هستند . بهتر است در آب و هوای گرم باتری غیر سیلد خریداری کنید زیرا نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت ، همچنین زمان نیاز به آب می توان آب اضافه کرد .

  • باتری های سیلد :

باتریهای (FM =Free Maintanace) که نیازی به مراقبت ندارند و و دارای عمری طولانی تر ، شارژ سریعتر ، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد (over charge)، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهداری کالا (Shelf Life) به مدت طولانی تر هستند . این نوع باتری ها ، دارای صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند و و در مقابل عیوب ناشی از دشارژ عمیق(Deep Discharge) به علت افزایش ریزش مواد فعال صفحات ، خیلی زود از کار می افتند

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت پیل با باتری را مطالعه نمایید

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت پیل با باتری را مطالعه نمایید

آیا باتری های خودرو خطرناک هستند؟

باتری های خودرو هنگام شارژ کردن گاز هیدروژن تولید می کنند. گاز هیدروژن بسیار انفجاری است. جرقه در نزدیکی می تواند موجب انفجار باتری شود. به همین دلیل هنگام استارت یک باتری مرده، احتیاط کنید. کابل اتصال مثبت را به باتری وصل کنید، اما اتصال کابل منفی به زمین را روی وسیله نقلیه دور از باتری قرار دهید تا خطر انفجار را کاهش دهد. همچنین در هنگام دست زدن یا تغییر یک باتری و تماس با هر گونه اسیدی که از باتری ریخته میشود، از محافظ چشم و دستکش استفاده کنید. هرگز تلاش نکنید با یک باتری یخ زده ماشین را روشن کنید .

تعویض باتری

 

باتری ماشین چه مدت عمر میکند ؟

باتری ها بر اساس کیفیت ساخت مدت عمرشان متفاوت میباشد ، اما بطور معمول یک باتری ماشین با کیفیت متوسط حداقل دو سال عمر میکند . هر چه از خودرو بیشتر کار بکشید و دستگاه های جانبی که با برق کار میکنند بیشتر باشد ، بر روی عمر باتری ماشین تاثیر منفی میگذارد ، آب و هوا هم بر عمر باتری ماشین تاثیر میگذارد . برخلاف تصور عموم مردم تابستان و هوای گرم بیشتر باتری را در معرض خطر میگذارد در مقایسه با زمستان و هوای سرد .

دلایل خرابی باتری خودرو

میانگین طول عمر باتری خودرو با کیفیت ، یک سال و نیم تا ۲ سال است. از اهداف استفاده از باتری در خودرو تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن ، روشنایی، استارت زدن ، تثبیت انرژی و… است.

از عواملی که موجب تسریع تخریب باتری خودرو می شود : 

شارژ عمیق، گرما و لرزش است که سبب تشکیل رسوب نیز می گردد. البته سولفاته شدن باتری از اصلی ترین عوامل تخریب باتری است. اگر باتری بیش از ۶ ماه انبار شود ، سولفات سرب سبب سخت و چگال شدن صفحات می گردد و بدین صورت سبب از کار افتادن باتری و کاهش توانایی شارژ شدن آن می شود. شرایط نامناسب هوا و هوای گرم میانگین طول عمر باتری را کاهش می دهد و به نصف می رساند. استارت زدن بیجا خصوصاً در هوای سرد از روش های تشخیص باتری خراب توسط دارندگان خودرو است .

آیا می توانم یک باتری قایق را در ماشین استفاده کنم؟

باتری های دریایی برای چرخه های تخلیه عمیق و برای جریان خروجی کم آمپر طراحی شده اند. باتری های دریایی مثل باتری قایق برای وسیله نقلیه مناسب نیستند مگر اینکه یک وسیله نقلیه به ندرت رانده شود و آمپر زیاد برای روشن شدن شدن نیاز نداشته باشد و یا سایر لوازم جانبی الکتریکی نداشته باشد.

با باتری قدیمی و خراب چه کنیم ؟

باتری ماشین دارای مقدار زیادی سرب (فلز سمی سنگین ) و اسید میباشد . باتری ماشین را مانند زباله های دیگر دور بریزید چون برای محیط زیست و انسان مضر است . حتی اگر در دور افتاده ترین جای ممکن هم دور بریزید بر روی سلامتی بسیاری از جانداران تاثیر میگذارد . باتری ماشینتان را به فروشنده باتری بدهید ، فروشنده باتری از شما باتری را میخرد و یا اینکه اگر تمایل به خرید باتری جدید داشتید ، باتری جدید را با کم کردن مبلغ باتری قدیمی به شما میفروشد. معمولا مردم هنگام تمام شدن عمر باتری ماشین ،به فروشنده باتری ماشین میفروشند و باتری جدید را برایشان در ماشینشان نصب میکند.

انواع باتری خودرو

روش های بالا بردن طول عمر باتری خودرو

برای نگهداری پیشگیرانه یک باتری بررسی سطح الکترولیت، محکم بودن سر باتری ها، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام لازم است. برای پیشگیری و افزایش طول عمر باتری باید به بررسی سطح الکترولیت پرداخت و از محکم بودن سر باتریها اطمینان حاصل نمود. همچنین تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام از روش های با اهمیتی هستند. باید یک بار قبل از شروع سرما و ماهی یک بار در گرما چنین اقدامات پیشگیرانه ای انجام گیرد . در صورت پایین بودن سطح الکترولیت در باتری های غیر سیلد باتری را از آب مقطر پر کنید تا به سطح مشخص شده توسط سازنده باتری (۲ میلیمتر بالاتر از سطح صفحات) برسد اما در فصول گرم سال بیش از اندازه آن را از آب پر نکنید.

 

باتری خودرو

راه های افزایش طول عمر باتری خودرو

روش استارت زدن با اتصال باتری خودرو به باتری کمکی:

برای روشن نمودن موتور یک اتومبیل از کار افتاده در هوای سرد،باید از یک کابل تقویت کننده مناسب با کیفیت خوب با شماره سیم ۴ تا ۶استفاده کرد. باید بدانید هر چه قطر سیم بزرگتر باشد، بهتر است. استارت زدن اتومبیل خراب توسط باتری سالم یک اتومبیل دیگر با موتور روشن از به وجود آمدن دو خودروی خاموش جلوگیری می کند. نگذارید گیره های کابل تقویت کننده (booster cable) با هم تماس یابند و از تماس گیره مثبت با بدنه خودرو یا بدنه موتور جلوگیری کنید.

  1. در هوای سرد ، لازم است بررسی کنید که الکترولیت در باتری معیوب منجمد نشده باشد. در صورت منجمد شدن الکترولیت ، کمی صبر کنید تا قبل از کارکردن یخ آن ذوب شود. یک باتری دشارژ شده با ولتاژ ۱۲ ولت یا کمتر یا دانسیته ۱۴/۱ یا کمتر، در دمای ۱۵- درجه سانتیگراد یخ می زند .
  2. همه تجهیزات غیر لازم و چراغهای هر دو ماشین را بدون لمس اتومبیل، خاموش نمایید و از عینک ایمنی استفاده کنید و اطمینان یابید که تهویه کافی وجود دارد.
  3. .ماشین دارای باتری سالم را روشن کنید و بگذارید ۲ تا ۳ دقیقه با سرعت زیاد در حالت خلاص کار کند، این کار برای شارژ باتری قبل از شروع لازم است.
  4. گیره کابل کمکی مثبت (گیره قرمز) را به ترمینال مثبت روی باتری خراب متصل کنید . گیره انتهای دیگر کابل تقویت کننده مثبت را به ترمینال مثبت باتری سالم وصل کنید.
باتری خودرو

۵.گیره کابل کمکی منفی (معمولا سیاه) را به ترمینال منفی بر روی باتری سالم متصل کنید و قسمت دیگر گیره کابل متصل کننده منفی را به مکانی تمیز و بدون رنگ بر روی بدنه موتور یا بدنه اتومبیل که باتری آن از کار افتاده و دور از باتری متصل کنید.

۶.برای شارژ شدن و گرم شدن الکترولیت باتری معیوب ، اجازه دهید اتومبیل سالم با دور موتور بالا برای ۵ دقیقه یا بیشتر ، در حالت خلاص کار کند.

۷.اتومبیلی که باتری آن از کار افتاده را روشن نمایید و بگذارید با دور موتور بالا در حالت خلاص کار کند.در صورت استارت نخوردن اتومبیل در اولین بار، اتصالات را مجدداً چک کنید، چند دقیقه صبر کنید و مجدداً سعی کنید.

۸.برای جلوگیری از انفجارابتدا گیره منفی را از روی بدنه ماشین یا بدنه موتوراتومبیلی که قبلاً کار نمی کرد ،جدا کنید. کابل های کمکی را به صورت عکس آن چه در بالا گفته شده قطع نمائید .

۹.در اولین فرصت برای یافتن دلیل دشارژ عمیق و آسیب های احتمالی باتری، باتری از کار افتاده را شارژ و تست کنید.

باتری های سرب اسیدی دارای الکترولیتی از جنس سولفوریک اسید که ماده ای خورنده و سمی است ، می باشند و هنگام شارژ از خود گازی متصاعد می کند که اگر جرقه ای در کنار آن ایجاد شود ، منفجر شده و به انسان آسیب می رساند.

قیمت باتری چقدر میباشد ؟

در شرایط حال حاضر که متاسفانه ثبات اقتصادی وجود ندارد و قیمت دلار روز به روز افزایش میابد جواب به این سوال مشکل است زیرا قیمت باطری ماشین به شرایط ارزی کشور بستگی دارد . قیمت باتری ماشین به آمپر باتری ماشین و برند باتری هم بستگی دارد . معمولا باتری های ایرانی از باتری های کره ای ارزانتر هستند و باتری های کره ای از باتری های اروپایی و باتری های آمریکایی ارزانتر هستند . کیفیت باتری های کره ای و اروپایی و آمریکایی از باتری های ایرانی بالاتر است ولی باتری های ایرانی قابل رقابت با باتری های کره ای هستند .

آیا همه باتری های خودرو ۱۲ ولت هستند ؟

بله در واقع باتری ۱۲ ولت فول شارژ حدود ۱۲.۶۵ ولت هستند. در دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰، برخی از خودروها باتری و سیستم های الکتریکی ۶ ولت داشتند. وسایل نقلیه هیبریدی دارای باتری با ولتاژ بالا جداگانه هستند که ممکن است بسته به نوع کاربرد از ۴۸ ولت تا ۳۰۰ ولت یا بالاتر برسد.

آیا جایگزین کردن باتری ماشین کار سختی است ؟

باطری ماشین سنگین است اما معمولا عمل جایگزینی بسیار ساده است. کابل های مثبت و منفی از باتری قدیمی قطع می کنید، سپس براکت یا گیره هایی که باتری را روی سینی خود نگه می دهند را برای برداشتن باتری ماشین شل کنید. بعد از آن باتری جدید می تواند روی سینی قرار گیرد و به کابل های مثبت و منفی وصل شود. در خودروهای قدیم تر با ماژول های الکترونیکی، به شدت توصیه می شود که از یک “صرفه جویی در باتری” یا منبع تغذیه خارجی متصل به سیستم الکتریکی برای حفظ ولتاژ به الکترونیک در هنگام جایگزینی باتری استفاده کنید. این تنظیمات حافظه یاد شده را در الکترونیک حفظ خواهد کرد.

اتصال باتری خودرو

هرگاه به باتری نیاز داشتید و یا ماشینتان استارت نزد میتوانید با مراجعه به سایت امداد باتری ایراندوست و یا تماس به شماره های تلفن داخل سایت به صورت ۲۴ ساعته با کارشناسان امداد باتری تماس حاصل نمائید .

پاسخ دهید

باتری ماشین ایراندوست